Mechaniczna Renowacja Tarasów Drewnianych Taras jak nowy nawet w przeciągu jednego dnia* Zobacz efekty
Renowacja tarasu
Kompozyt UltraShield Naturale Dotknij i poczuj najbardziej naturalną deskę kompozytową Przeczytaj więcej
UltrashieldNaturale
Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Usługi świadczymy na terenie całego kraju Sprawdź ofertę
Kompleksowy montaż
Softline - Trwały. Ekskluzywny. Niezniszczalny Rewolucyjny system tarasów drewnianych z niewidocznym montażem Dowiedz się więcej
Softline system
Egzotyczne deski fasadowe na Twoją elewację Największa różnorodność gatunków egzotycznych Sprawdź ofertę
Elewacja

308 zrealizowane projekty u inwestorów prywatnych

materiał dziesiątki tysięcy sprzedanych m2 desek tarasowych i elewacji

cały kraj realizujemy zamówienia na terenie całego kraju

602 240 160 masz pytania? skontaktuj się z nami w dogodny dla ciebie sposób

Sklep internetowy 24/7

Zrób zakupy online
Setki produktów, znane marki, pełna gama akcesoriów. Przejdź do sklepu
Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Szukasz wykonawcy swojego tarasu? Zapoznaj się z naszą ofertą kompleksowego montażu tarasów. Zobacz ofertę

Maszynowa renowacja tarasów - MRT

I Twój taras może wyglądać jak nowy! Świadczymy usługi MRT Zobacz efekty

Szeroki zasięg działania

Poszukujesz materialu na wykonanie tarasu lub elewacji? Skontatktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób

T: +48 (33) 483 31 39
M: + 48 664 815 386
M: + 48 602 240 160
E: biuro@ideagarden.pl
Zamówienia realizujemy na terenie całego kraju.

Zamów bezpłatne próbki

desek tarasowych lub elewacyjnych Bezpłatnie dostarczymy próbki desek tarasowych i elewacyjnych - wystarczy wypełnić formularz... Wypełnij formularz

Konstrukcja tarasu drewnianego

Sprawdź deski tarasowe w naszym sklepie!

Wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tarasów zarówno z drewna egzotycznego, jak i desek kompozytowych, pozwoliło nam na wyróżnienie trzech podstawowych rodzajów podbudowy pod taras. Od nich jest uzależniona cała budowa tarasu z drewna i sposób montażu konstrukcji nośnej. Są to tzw.

  • tarasy ziemne - konstrukcja tarasu drewnianego tego typu opiera się na gruncie (ziemi)
  • tarasy montowane na wylewce betonowej (betonie) z możliwością kotwiczenia się do podłoża oraz bez możliwości kotwiczenie się do podłoża tzw. tarasy pływające.

W zależności od panujących u klienta warunków wykonywana jest odpowiednia konstrukcja nośna pod deski tarasowe i późniejsza cała budowa tarasu drewnianego.

Konstrukcja tarasu z drewna na gruncie

W większości przypadków tarasy drewniane wykonywane są od "zera", co oznacza, że w miejscu, w którym ma nastąpić budowa tarasu z drewna, nie ma żadnej podbudowy. W takiej sytuacji zalecamy wykonanie punktowych słupów betonowych, co stanowi szybsze i mniej kosztowne rozwiązanie niż w przypadku wykonywania wylewki betonowej. Budowa tarasu drewnianego wykonywana na gruncie opiera się na następujących elementach:

Konstrukcja tarasu na gruncie

- punktowe słupy betonowe wykonywane od podstaw u klienta - odwiert w ziemi poniżej strefy wymrażania tj. na głębokość ok. 0,9m-1,1m, szalunek oraz zalanie betonem. W odróżnieniu od gotowych elementów (bloczków betonowych) taka konstrukcja tarasu drewnianego gwarantuje stabilność i trwałość tarasu,

- konstrukcja nośna (kratownica) z drewna egzotycznego składająca się z:legarów głównych wykonanych z drewna egzotycznego, poziomowanych i mocowanych do wcześniej przygotowanych punktowych słupów betonowych. Legary główne układane są w tym samym kierunku co deski, w odstępach nie przekraczających 1,2m.Kontr-legarów wykonanych z drewna egzotycznego, mocowanych do wcześniej wypoziomowanych legarów głównych. Budowa tarasu drewnianego opiera się na ich mocowaniu w przeciwnym kierunku do ułożenia desek

- deski tarasowe, które w przypadku tradycyjnego drewna egzotycznego (mocowanego w sposób widoczny) przykręcane są za pomocą specjalnych, nierdzewnych wkrętów do deski tarasowej typu SPAX-D. W pierwszej kolejności budowa tarasu z drewna obejmuje nawiercenie otowru pod śrubę, dzięki czemu wkręcana śruba nie rozszczepia deski, a następnie frezowanie, co umożliwia idealne schowanie się główki w desce. Inaczej kwestia wygląda w przypadku kiedy konstrukcja tarasu drewnianego wykonywana jest w systemie Softline, który umożliwia niewidoczny montaż desek za pomocą specjalnych, systemowych łączników, gwarantujących stabilność i trwałość tarasu. Również Thermo drewno, na którym może opierać się budowa tarasu, ma systemy umożliwiające montaż zarówno widoczny, jak i ukryty (wszystko w zależności od profilu i gatunku drewna modyfikowanego termicznie).

Po wykonaniu wszystkich prac montażowych taras zostaje oczyszczony, a następnie zaolejowany preparatem do impregnacji drewna - bezbarwnym bądź koloryzującym. To ostatni punkt podczas przedsięwzięcia, jakim jest budowa tarasu z drewna.

Przeczytaj więcej o budowie tarasu na gruncie:

Budowa tarasu na gruncie - jak to robimy

Taras drewniany na wylewce betonowej

W tym przypadku, w zależności od warunków panujących u klienta, konstrukcja tarasu drewnianego składa się z następujących elementów:

Taras na betonie

- wylewka betonowa lub inna, równie stabilna podbudowa przygotowana przez klienta,

- konstrukcja nośna z legarów wykonanych z drewna egzotycznego, poziomowanych a następnie mocowanych do podłoża,

- deski tarasowe, - budowa tarasu drewnianego narzuca ich przykręcenie za pomocą specjalnych, nierdzewnych wkrętów do deski tarasowej SPAX-D. W pierwszej kolejności otwór pod śrubę jest nawiercany, dzięki czemu wkręcana śruba nie rozszczepia deski, a następnie frezowany, co umożliwia idealne schowanie się główki w desce. W przypadku nielicznych gatunków i profili egzotycznych desek tarasowych oraz thermo drewna konstrukcja tarasu drewnianego daje możliwość zastosowania niewidocznego systemu montażu desek tarasowych (bez nawiercania deski).

Po wykonaniu wszystkich prac montażowych budowa tarasu z drewna kończy się tym, że taras zostaje oczyszczony, a następnie zaolejowany preparatem do impregnacji drewna.

Pływające tarasy drewniane - konstrukcja i wykonanie Ostatnim, a jednocześnie coraz popularniejszym rodzajem tarasów są tzw. tarasy drewniane pływające. Budowa tarasu drewnianego opiera się w tym przypadku na usytuowaniu go na dachach budynków, nad garażami, nad pomieszczeniami mieszkalnymi, czyli w miejscach, w których nie ma możliwości kotwiczenia się do podłoża.

Taka konstrukcja tarasu jest jednym z najtrudniejszych rodzajów podbudowy, który wymaga sporego doświadczenia i wiedzy technicznej, dlatego warto montaż takiego tarasu powierzyć fachowcom.

Konstrukcja pływająca

Na co zwrócić uwagę podczas budowy tarasu? Istotnym jest fakt, iż o ile budowa tarasu z drewna opiera się na podbudowie już przygotowanej - czyli odchodzi etap wykonywania wylewki bądź słupków betonowych - o tyle nie ma możliwości zakotwiczenia legarów do podłoża poprzez np. wklejenie prętów gwintowanych. Budowa tarasu jest przez to utrudniona, a dokładnie utrudnione jest późniejsze poziomowanie konstrukcji nośnej tarasu. Wszelkiego rodzaju odwierty mogłyby uszkodzić izolację, co przyczyniłoby się do przenikania wody opadowej do pomieszczeń znajdujących się poniżej.

Konstrukcja tarasu drewnianego - na czym polega? Konstrukcja tarasu drewnianego w przypadku tarasów pływających, zazwyczaj wymaga stosowania pojedynczego legarowania z tym, że należy pamiętać iż legar powinien zostać lekko podniesiony i wypoziomowany, aby nie tamował on wody opadowej. Budowa tarasu z drewna dopuszcza więc zastosowanie do tego celu podkładek gumowych bądź podpór regulowanych, tzw. buzonów, o ile oczywiście pozwala na to wysokość pomiędzy podłożem a progiem drzwi tarasowych. Pojedyncze legar należy między sobą pospinać, tworząc swego rodzaju drabinkę, co dodatkowo wzmocni i ustabilizuje konstrukcję.

Jeżeli różnica poziomów między istniejącą podbudową a progiem drzwi tarasowych na to pozwala, konstrukcja tarasu drewnianego może opierać się na kratownicy (legar i kontr legar z drewna egzotycznego). Jest to idealne rozwiązanie w przypadku tarasów pływających. Poziomowanie konstrukcji odbywa się wówczas tak samo, jak w przypadku pojedynczego legarowania, czyli za pomocą podkładek gumowych bądź podpór regulowanych.

Przeczytaj więcej o budowie tarasu drewnianego na betonie:

Montaż tarasu na wylewce betonowej Budowa konstrukcji pływającej pod taras

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony, zgadzasz się na użycie plików cookie. OK