Mechaniczna Renowacja Tarasów Drewnianych Taras jak nowy nawet w przeciągu jednego dnia* Zobacz efekty
Renowacja tarasu
Kompozyt UltraShield Naturale Dotknij i poczuj najbardziej naturalną deskę kompozytową Przeczytaj więcej
UltrashieldNaturale
Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Usługi świadczymy na terenie całego kraju Sprawdź ofertę
Kompleksowy montaż
Softline - Trwały. Ekskluzywny. Niezniszczalny Rewolucyjny system tarasów drewnianych z niewidocznym montażem Dowiedz się więcej
Softline system
Egzotyczne deski fasadowe na Twoją elewację Największa różnorodność gatunków egzotycznych Sprawdź ofertę
Elewacja

308 zrealizowane projekty u inwestorów prywatnych

materiał dziesiątki tysięcy sprzedanych m2 desek tarasowych i elewacji

cały kraj realizujemy zamówienia na terenie całego kraju

602 240 160 masz pytania? skontaktuj się z nami w dogodny dla ciebie sposób

Sklep internetowy 24/7

Zrób zakupy online
Setki produktów, znane marki, pełna gama akcesoriów. Przejdź do sklepu
Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Szukasz wykonawcy swojego tarasu? Zapoznaj się z naszą ofertą kompleksowego montażu tarasów. Zobacz ofertę

Maszynowa renowacja tarasów - MRT

I Twój taras może wyglądać jak nowy! Świadczymy usługi MRT Zobacz efekty

Szeroki zasięg działania

Poszukujesz materialu na wykonanie tarasu lub elewacji? Skontatktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób

T: +48 (33) 483 31 39
M: + 48 664 815 386
M: + 48 602 240 160
E: biuro@ideagarden.pl
Zamówienia realizujemy na terenie całego kraju.

Zamów bezpłatne próbki

desek tarasowych lub elewacyjnych Bezpłatnie dostarczymy próbki desek tarasowych i elewacyjnych - wystarczy wypełnić formularz... Wypełnij formularz

Jak wykonać elewację drewnianą

Montaż elewacji z drewna egzotycznego bądź krajowego uzależniony jest od wielu czynników, wśród których najważniejszymi są: rodzaj materiału stosowanego do ocieplenia, tj. wełna mineralna bądź styropian, oraz jego grubość, która nie powinna być mniejsza niż 12 cm. Wybór materiału do ocieplenia budynku jest kwestią indywidualną, jednakże przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z plusami i minusami obu materiałów izolacyjnych, bowiem od nich uzależniony jest późniejszy montaż desek elewacyjnych. Gdy już natomiast materiały zostaną dobrane, można rozpocząć rozważania nad tym, jak wykonać elewację drewnianą.

Elewacja drewniane na ociepleniu z wełny mineralnej

Wełna mineralna jest materiałem niepalnym, posiadającym bardzo dobre właściwości izolacyjne i akustyczne, co sprawia, że często montaż elewacji z drewna przebiega z jej wykorzystaniem. Pamiętać należy jednak o tym, że decydując się na ten rodzaj ocieplenia, warto zakupić wełnę półtwardą, przystosowaną do tzw. konstrukcji wentylowanych lub budownictwa szkieletowego. Konstrukcję nośną w przypadku okładziny drewnianej mocowanej na budynku ocieplonym wełną mineralną stanowi kratownica tzw. legar i kontr legar z drewna egzotycznego bądź drewna krajowego o odpowiedniej gęstości i przekroju.

Pierwszym etapem prac jest zamontowanie legarów głównych do muru budynku w odstępach nie przekraczających 1,0m licząc od tzw. punktu „0". Należy pamiętać, iż owe legary muszą zostać zakotwiczone zgodnie z późniejszym kierunkiem ułożenia desek, by montaż elewacji z drewna przebiegł w należyty sposób.

Tarasy drewniane

Najpierw legary, później kontrlegary Do tak przymocowanych i wypionowanych legarów głównych mocujemy w odwrotnym kierunku kontr legary w odstępach nie większych niż 35 cm-40 cm licząc od punktu „0". Po ich zamontowaniu powstaje tzw. kratownica składająca się z legara głównego i kontr legara. Przestrzeń pomiędzy poszczególnymi warstwami legarów należy szczelnie wypełnić wełną mineralną, czego wymaga przeprowadzany w zalecany sposób montaż elewacji z drewna.

Następnie folia wiatroizolacyjna Jak wykonać elewację drewnianą w dalszych krokach? Na tak przygotowaną i ocieploną konstrukcję nośną nakładamy folię wiatroizolacyjną, która jak sama nazwa wskazuje chronić będzie ścianę budynku przed niekorzystnym działaniem wiatru. Kolejnym etapem prac jest montaż łat dylatacyjnych, które w odróżnieniu od wcześniej zamontowanych legarów głównych i kontr legarów muszą być wykonane z drewna egzotycznego celem zagwarantowania stabilności i trwałości okładziny drewnianej. Łata dylatacyjna o przekroju 20 mm x 40 mm mocowana jest wzdłuż warstwy kontr legarów. Przy przeprowadzaniu procesu montażu pełni ona funkcję dystansu pomiędzy deską elewacyjną a murem budynku, jak również zapewnia jego prawidłową wentylację.

Teraz pora na deski elewacyjne Po wykonaniu wszystkich wyżej wymienionych czynności związanych z montażem elewacji z drewna, przystępujemy do mocowania desek elewacyjnych, które w zależności od wybranego profilu, montujemy w sposób tradycyjny tj. widoczny – za pomocą nierdzewnych wkrętów elewacyjnych, bądź przy pomocy specjalnych łączników umożliwiających ukryty montaż w profilu DKP, ROMB DKP i PIÓRO-WPUST. Ważnym elementem, o którym nie należy zapominać, jest prawidłowa impregnacja drewna. Deski elewacyjne należy pokryć cienką warstwą lazuru bezbarwnego bądź koloryzującego z dwóch stron przed ich zamontowaniem na budynku celem zamknięcia porów drewna i zminimalizowania ryzyka zabrudzenia tynku, bądź kostki brukowej kolorem deski, by montaż elewacji z drewna przyniósł oczekiwane rezultaty.

Ostatnim etapem zwieńczającym montaż elewacji jest ponowna konserwacja drewna preparatem zabezpieczającym przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, ale tylko już ze strony zewnętrznej tzw. reprezentacyjnej. Więcej informacji na temat prawidłowej impregnacji drewna elewacyjnego przeczytacie Państwo w zakładce „Czym impregnować".

Elewacja drewniana na ociepleniu ze styropianu

Odpowiadając na pytanie: „jak wykonać elewację drewnianą?”, należy wspomnieć, że montaż okładziny drewnianej na budynku ocieplonym styropianem jest nieco łatwiejszy, bowiem w większości wypadków pominięty zostaje etap podbudowy w postaci kratownicy (legar i kontr legar). Dzieje się tak w sytuacji, kiedy to klienci, ocieplając budynek styropianem, zostawiają w miejscu okładziny drewnianej zaledwie kilka cm wolnej przestrzeni na drewno.

Elewacja na ociepleniu ze styropianu

Jak wykonać elewację drewnianą? Prace związane z montażem należy rozpocząć od położenia na styropian siatki i zatarcia jej klejem. Następnie można przystąpić do wykonania podbudowy, którą w tym przypadku stanowić będą łaty dylatacyjne z drewna egzotycznego o przekroju 20 mm x 40 mm. Montaż łat odbywa się za pomocą kołków rozporowych mocowanych przez styropian do muru budynku w odstępach, które nie przekraczają 35 cm - 40 cm licząc od tzw. punktu „0".

Pamiętaj o impregnacji! Osoby chcące dowiedzieć się, jak wykonać elewację drewnianą w sposób zalecany przez ekspertów, muszą pamiętać o tym, że po prawidłowym zamontowaniu i wypionowaniu konstrukcji można przystąpić do montażu desek elewacyjnych, które uprzednio winny być zaimpregnowane lazurem bezbarwnym bądź koloryzującym zamykającym pory drewna. W zależności od wybranego profilu, deski mocujemy na tzw. widoczny montaż za pomocą wkrętów nierdzewnych mocowanych od czoła deski, bądź w sposób niewidoczny za pomocą specjalnych łączników kompatybilnych z profilami PIÓRO-WPUST, DKP, ROMB DKP. Po zakończeniu montażu elewacji można przystąpić do ostatniego etapu, jakim jest ponowna impregnacja okładziny drewnianej, ale już tylko ze strony zewnętrznej zwanej reprezentacyjną.

Poczytaj więcej o elewacji z drewna egzotycznego

O elewacji egzotycznej Gatunki drewna Profile desek Czym impregnować ?

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony, zgadzasz się na użycie plików cookie. OK