308 zrealizowane projekty u inwestorów prywatnych
materiał dziesiątki tysięcy sprzedanych m2 desek tarasowych i elewacji
cały kraj realizujemy zamówienia na terenie całego kraju
602 240 160 masz pytania? skontaktuj się z nami w dogodny dla ciebie sposób
Sklep internetowy 24/7
Zrób zakupy onlineMaszynowa renowacja tarasów - MRT
Szeroki zasięg działania
Zamów bezpłatne próbki
desek tarasowych lub elewacyjnych Bezpłatnie dostarczymy próbki desek tarasowych i elewacyjnych - wystarczy wypełnić formularz... Wypełnij formularzSprawdź deski tarasowe w naszym sklepie!
Ostatnim typem tarasów są tzw. tarasy pływające. Nazwa wydaje się dość egzotyczna, jednakże jest to nic innego, jak określenie dla tarasów usytuowanych na drewnianych dachach budynków, nad garażami, nad pomieszczeniami mieszkalnymi, czyli w miejscach, w których nie ma możliwości kotwiczenia konstrukcji nośnej tarasu do podłoża.
Jak wygląda montaż tarasów pływających? Dotychczas ogromną popularnością cieszyły się tarasy naziemne, zarówno te wykonywane na gruncie, jak i na wylewce betonowej, jednakże od kilku sezonów coraz częściej spotykamy się z zapytaniami dotyczącymi budowy tarasów pływających nad pomieszczeniem, które z roku na rok zyskują na swej popularności. Warto wiedzieć, że taras pływający (taras na stropie) jest to jeden z najtrudniejszych rodzajów podbudowy, który wymaga sporego doświadczenia i wiedzy technicznej, dlatego budowę tarasu nad pomieszczeniem warto powierzyć fachowcom.
Budowa konstrukcji tarasu Poziomowanie tarasu Montaż desek
Trudność montażu drewnianych tarasów pływających polega na tym, iż mimo istniejącej podbudowy w postaci np. stropu budynku, nie ma możliwości zakotwiczenia legarów do podłoża poprzez wklejenie prętów gwintowanych, co w znacznym stopniu utrudnia późniejsze poziomowanie konstrukcji nośnej. Wszelkiego rodzaju odwierty w przypadku kompozytowych tarasów pływających, jak i umieszczenia deski tarasowej na balkonie, mogłyby uszkodzić izolację, co przyczyniłoby się do przenikania wody opadowej do pomieszczeń znajdujących się poniżej powierzchni tarasu na stropie.
Istotne informacje W przypadku tarasów pływających (taras na dachu drewnianym) podobnie jak ma to miejsce przy tarasach wykonywanych na betonie, istotną rolę odgrywa różnica wysokości pomiędzy progiem drzwi a wylaną płytą betonową. Ważne, aby decydując się na drewniany, kompozytowy taras pływający, wolnej przestrzeni było jak najwięcej, bowiem wówczas istnieje możliwość wykonania tradycyjnej kratownicy typowej dla tarasów wykonywanych na ziemi (legar i kontr legar z drewna egzotycznego), co z pewnością ułatwiłoby montaż tarasu. Jednakże w większości przypadków, z jakimi mamy przyjemność się spotykać, konstrukcja nośna drewnianego tarasu pływającego nad pomieszczeniami opiera się na pojedynczym legarze z uwagi na niewielką ilość wolnej przestrzeni. Przy tego typu tarasach, należy pamiętać, że legar musi zostać lekko podniesiony i wypoziomowany, aby nie tamował on wody opadowej.
Mając na uwadze brak możliwości uniesienia legarów na prętach gwintowanych i wypoziomowanie ich na podkładkach i nakrętkach jak ma to miejsce w przypadku tarasów na słupkach czy wylewce betonowej, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej jakości podkładek gumowych bądź podpór regulowanych (buzonów), o ile oczywiście pozwala na to wysokość pomiędzy podłożem a progiem drzwi tarasowych. W przypadku braku możliwości zastosowania kratownicy (legar i kontr legar) na tarasie pływającym, warto przy budowie konstrukcji nośnej (budowa tarasu nad pomieszczeniem) pospinać pojedyncze legary między sobą tworząc swoistego rodzaju drabinkę, co z pewnością dodatkowo wzmocni i ustabilizuje konstrukcję tarasu.
Zakończony montaż tarasu Skończony montaż desek Taras po olejowaniu
Profesjonalny montaż desek tarasowych Po odpowiednim wypoziomowaniu i wzmocnieniu konstrukcji nośnej tarasu na stropie można przystąpić do jednego z ostatnich etapów budowy tarasu, jakim jest montaż desek m.in. na balkonie, który analogicznie do tarasów z drewna egzotycznego wykonywanych na gruncie czy wylewce betonowej powinien się odbyć za pomocą specjalnych, nierdzewnych wkrętów typu SPAX-D. Wówczas przed wkręceniem wkręta należy nawiercić i wyfrezować nasadką frezującą otwór, co pozwoli na idealne schowanie się główki wkręta w desce bez jej rozszczepienia. Po zamontowaniu wszystkich desek tarasu na drewnianym dachu można bez obaw przystąpić do ostatniego, najprzyjemniejszego etapu prac, jakim jest impregnacja tarasu olejem bezbarwnym, który nie tylko wydobędzie właściwą barwę drewna, ale przede wszystkim zabezpieczy go przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. W przypadku drewnianych, kompozytowych tarasów pływających na stropie wykonywanych z drewna egzotycznego w systemie Softline oraz niektórych profili i gatunków drewna modyfikowanego termicznie montaż odbywa się w sposób niewidoczny za pomocą specjalnych, systemowych łączników nieingerujących w strukturę deski.
Więcej na temat budowy tarasów: