Mechaniczna Renowacja Tarasów Drewnianych Taras jak nowy nawet w przeciągu jednego dnia* Zobacz efekty
Renowacja tarasu
Kompozyt UltraShield Naturale Dotknij i poczuj najbardziej naturalną deskę kompozytową Przeczytaj więcej
UltrashieldNaturale
Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Usługi świadczymy na terenie całego kraju Sprawdź ofertę
Kompleksowy montaż
Softline - Trwały. Ekskluzywny. Niezniszczalny Rewolucyjny system tarasów drewnianych z niewidocznym montażem Dowiedz się więcej
Softline system
Egzotyczne deski fasadowe na Twoją elewację Największa różnorodność gatunków egzotycznych Sprawdź ofertę
Elewacja

308 zrealizowane projekty u inwestorów prywatnych

materiał dziesiątki tysięcy sprzedanych m2 desek tarasowych i elewacji

cały kraj realizujemy zamówienia na terenie całego kraju

602 240 160 masz pytania? skontaktuj się z nami w dogodny dla ciebie sposób

Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Szukasz wykonawcy swojego tarasu? Zapoznaj się z naszą ofertą kompleksowego montażu tarasów. Zobacz ofertę

Maszynowa renowacja tarasów - MRT

I Twój taras może wyglądać jak nowy! Świadczymy usługi MRT Zobacz efekty

Szeroki zasięg działania

Poszukujesz materialu na wykonanie tarasu lub elewacji? Skontatktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób

T: +48 (33) 483 31 39
M: + 48 664 815 386
M: + 48 602 240 160
E: biuro@ideagarden.pl
Zamówienia realizujemy na terenie całego kraju.

Zamów bezpłatne próbki

desek tarasowych lub elewacyjnych Bezpłatnie dostarczymy próbki desek tarasowych i elewacyjnych - wystarczy wypełnić formularz... Wypełnij formularz

Konserwacja desek kompozytowych Twinson

Deski kompozytowe Twinson są materiałem niewymagającym konserwacji w postaci olejowania czy lakierowania, jednak nie oznacza to, że można zapomnieć o tarasie i przestać o niego dbać – nic bardziej mylnego.

Zanim jednak odpowiemy pytanie: „czym myć deskę kompozytową?”, wyjaśnijmy pewną kwestię. Twinson jako produkt pół-naturalny zawiera w swoim składzie naturalne włókna drewna, które ulegają procesowi starzenia, przez co następuje zmiana pierwotnego koloru desek. W pierwszych miesiącach jego użytkowania, poprzez absorpcję wody przez włókna drewna oraz za sprawą stabilizacji promieni UV na powierzchni desek, produkt ulega naturalnemu procesowi zmiany barwy w wyniku czego deski stają się o ton jaśniejsze. Dzieje się tak do czasu ukończenia tzw. aklimatyzacji produktu, po czym następuje proces jego stabilizacji.

Mycie tarasu Twisnon

O czystość naszego tarasu należy tak naprawdę zadbać już po ukończeniu montażu deski tarasowej. Wszystko polega na usunięciu pyłu i drobinek materiału z powierzchni desek. W tym celu należy zamieść taras, a następnie dokładnie go umyć wodą. Producent dopuszcza wykorzystanie myjki ciśnieniowej, pod warunkiem stosowania ciśnienia nie większego niż 100ba. Należy przy tym pamiętać, aby dysze skierowane były na taras w odległości minimum 30 cm. Co najważniejsze, nie należy wykonywać okrężnych ruchów podczas stosowania myjki ciśnieniowej.

Wszelkiego rodzaju zabrudzenia czy zanieczyszczenia nagromadzone na deskach, jak również pomiędzy deskami (w szczelinach) należy usuwać na bieżąco poprzez zamiatanie bądź odkurzanie.

Ważne jest, aby przy budowie tarasu zadbać również o prawidłową wentylację przestrzeni znajdującej się pod nim celem wyeliminowania materiałów, które mogą utrzymywać wilgoć. W przypadku tarasów ziemnych nie należy zapominać o rozłożeniu tkaniny ściółkującej przeciwko przerastaniu chwastów i przysypaniu jej warstwą płukanego żwiru w celu zminimalizowania wzrostu chwastów.

Ponadto w przypadku tarasów częściowo zadaszonych może wystąpić różny stopień przebarwienia desek, dlatego chcąc wyrównać koloryt desek, należy okresowo dokonywać pielęgnacji tarasu. Czym więc myć deskę kompozytową? Taras należy pielęgnować przy użyciu myjki ciśnieniowej z zachowaniem wszelkich zaleceń producenta dotyczących odległości dysz od powierzchni desek. Oprócz podstawowej pielęgnacji tarasu, zaleca się jego umycie roztworem wody z łagodnym wybielaczem minimum dwa razy w roku w celu zapewnienia estetycznego wyglądu tarasu przez długie lata.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, czym myć deskę tarasową oraz informacje na temat tego, jak usuwać trudne plamy.

Taras przed czyszczeniem Czyszczenie mechaniczne tarasu Efekt po czyszczeniu

Plamy z żywności: Plamy z żywności powinny zostać natychmiast usunięte z powierzchni desek przy użyciu wody, a najlepiej myjki wysokociśnieniowej i łagodnych środków czyszczących np. rozcieńczonego płynu do mycia naczyń, który aplikujemy na gąbkę, a następnie mocno wycieramy nim plamę. UWAGA! Nie należy dopuścić, aby plamy wsiąkły w deskę.

Śnieg i lód: Aby pozbyć się z powierzchni deski nagromadzonego śniegu bądź lodu, najlepiej zastosować w tym celu powszechnie dostępny chlorek wapnia bądź sól kamienną, pamiętając przy tym, aby po ich aplikacji, o ile jest to oczywiście możliwe, obficie spłukać taras wodą. Drugim rozwiązaniem jest ręczne usuwanie śniegu i lodu za pomocą plastikowej łopaty, jednakże sposób ten jest bardzo ryzykowny, bowiem istnieje prawdopodobieństwo powstania zarysowań na powierzchni tarasu. Z całą pewnością nie jest dozwolone stosowanie stalowej łopaty.

Taras z drewna egzotycznego

Ślady ognia: W przypadku powstania na desce śladów po ogniu, należy przy pomocy szczotki drucianej bądź papieru szklanego lekko zmatowić powierzchnię. Celem uniknięcia uszkodzenia powierzchni deski, należy wykonywać to zgodnie z kierunkiem szczotkowania.

Usuwanie zadrapań / zarysowań z powierzchni desek: W pierwszej kolejności należy zlokalizować uszkodzenie i lekko zwilżyć czyszczoną powierzchnię, aby nie była ona jaśniejsza. Następnie za pomocą szczotki drucianej bądź alternatywnie papieru szklanego usunąć zadrapania zgodnie z kierunkiem szczotkowania. Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności należy starannie usunąć pył z powierzchni deski za pomocą np. odkurzacza.

Oleje, tłuszcze roślinne i zwierzęce: Czym myć deskę tarasową w sytuacji, gdy zalega na niej znaczna ilość tłuszczu? Najlepiej wykorzystać do tego celu dedykowane produkty na przykład w piance, którą trzeba nanieść na plamę i zmatowić, odczekać chwilę, a następnie spłukać dużą ilością wody.

Pobierz instrukcję montażu systemu tarasowego Timberness:

Cennik produktów Timberness Instrukcja montażu Timberness Instrukcja montażu systemu tarasowego Timberness
Pobierz plik

Materiał Twinson został przebadany pod kątem odporności na działanie wszelkiego rodzaju produktów żywnościowych i nie tylko, w wyniku czego zostały one podzielone na trzy kategorie: 

- produkty nie pozostawiające śladów na deskach;
- produkty pozostawiające nieznaczne ślady;
- produkty pozostawiające trwałe i wyraźne ślady. 

Tabela wszystkich zbadanych produktów pod kątem ich oddziaływania na materiał Twinson znajduje się w zakładce "Pliki do pobrania".

Poczytaj więcej o tarasach kompozytowych Timberness:

O tarasie Timberness Dlaczego Timberness? Zalety systemu Rodzaje desek Kolorystyka Pobierz pliki

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony, zgadzasz się na użycie plików cookie. OK