Mechaniczna Renowacja Tarasów Drewnianych Taras jak nowy nawet w przeciągu jednego dnia* Zobacz efekty
Renowacja tarasu
Kompozyt UltraShield Naturale Dotknij i poczuj najbardziej naturalną deskę kompozytową Przeczytaj więcej
UltrashieldNaturale
Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Usługi świadczymy na terenie całego kraju Sprawdź ofertę
Kompleksowy montaż
Softline - Trwały. Ekskluzywny. Niezniszczalny Rewolucyjny system tarasów drewnianych z niewidocznym montażem Dowiedz się więcej
Softline system
Egzotyczne deski fasadowe na Twoją elewację Największa różnorodność gatunków egzotycznych Sprawdź ofertę
Elewacja

308 zrealizowane projekty u inwestorów prywatnych

materiał dziesiątki tysięcy sprzedanych m2 desek tarasowych i elewacji

cały kraj realizujemy zamówienia na terenie całego kraju

602 240 160 masz pytania? skontaktuj się z nami w dogodny dla ciebie sposób

Sklep internetowy 24/7

Zrób zakupy online
Setki produktów, znane marki, pełna gama akcesoriów. Przejdź do sklepu
Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Szukasz wykonawcy swojego tarasu? Zapoznaj się z naszą ofertą kompleksowego montażu tarasów. Zobacz ofertę

Maszynowa renowacja tarasów - MRT

I Twój taras może wyglądać jak nowy! Świadczymy usługi MRT Zobacz efekty

Szeroki zasięg działania

Poszukujesz materialu na wykonanie tarasu lub elewacji? Skontatktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób

T: +48 (33) 483 31 39
M: + 48 664 815 386
M: + 48 602 240 160
E: biuro@ideagarden.pl
Zamówienia realizujemy na terenie całego kraju.

Zamów bezpłatne próbki

desek tarasowych lub elewacyjnych Bezpłatnie dostarczymy próbki desek tarasowych i elewacyjnych - wystarczy wypełnić formularz... Wypełnij formularz

Odnawianie tarasu wykonanego z deski ryflowanej

Powszechnie znane metody odnawiania tarasu nie sprawdzają się w przypadku posiadania desek ryflowanych. Niezależnie od tego, czy powstały one z drewna egzotycznego, thermodrewna, modrzewia syberyjskiego czy też innego gatunku drewna niezbędne będzie wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Dzieje się tak, ponieważ faktura deski ryflowanej nie pozwala na jej szlifowanie. Użycie zwykłej maszynki oscylacyjnej lub cykliniarki spowodowałoby uszkodzenie, czyli zeszlifowanie charakterystycznego dla wielu desek tarasowych ryflowania. Szlifowanie desek tarasowych wolno wykonywać wyłącznie na deskach gładkich.

Czyszczenie deski ryflowanej

Co zatem zrobić w przypadku posiadania tarasu wykonanego z desek ryflowanych? Jedynym w pełni bezpiecznym i sprawdzonym sposobem jest zabieg czyszczenia. Prace wykonywane podczas procesu czyszczenia deski ryflowanej przebiegają niemal identycznie jak w przypadku pozostałych desek tarasowych. Zabieg ten wykonywany jest za pomocą specjalistycznych maszyn, wyposażonych w szczotki nylonowe, które wnikając pomiędzy ryfle czyszczą miejsca niedostępne dla tradycyjnego sprzętu. Wykorzystanie tej metody pozwoli nam w bezpieczny sposób pozbyć się zalegających i złuszczających się resztek starego impregnatu, nie uszkadzając przy tym ich delikatnej struktury.

Efekt po profesjonalnie wykonanym czyszczeniu tarasu wykonanego z desek ryflowanych może być zróżnicowany. Jest on zależny od wielu czynników i niejednokrotnie występuje konieczność zastosowania dodatkowo specjalistycznych środków dla uzyskania jak najlepszych efektów. Czyszczenie desek tarasowych w dużej mierze zależy od gatunku drewna. W przypadku desek ryflowanych wykonywanych z gatunków twardych, takich jak: massaranduba, bangkirai, cumaru i ipe lapacho nie zachodzi obawa przed ich uszkodzeniem lub przypadkowym zeszlifowaniem. Natomiast w przypadku desek tarasowych wykonanych z gatunków miękkich, m.in.: modrzew europejski, sosna, modrzew syberyjski i świerk - prace renowacyjne należy przeprowadzać z dużym wyczuciem tak, aby nie uszkodzić poszycia tarasu.

Odnawianie tarasu metodą mycia myjką ciśnieniową nie wniesie nic nowego. Niezależnie od tego, czy taras wykonany jest z desek gładkich, czy też ryflowanych, myjka ciśnieniowa nie jest w stanie usunąć starych i zalegających powłok olejowych ani patyny. Jedynym rozwiązaniem efektywnego czyszczenia desek tarasowych jest zastosowanie profesjonalnego sprzętu czyszczącego.

Proces czyszczenia (renowacji) tarasu wykonanego z desek ryflowanych przebiega w kilku etapach. Poniżej opisaliśmy pokrótce każdy z nich wraz z przykładowym materiałem zdjęciowym.

Etapy czyszczenia ryflowanego tarasu

Jak wyczyścić deski ryflowane? W przeważającej większości przypadków proces czyszczenia deski ryflowanej na tarasie rozpoczynamy od powierzchni otwartych i łatwo dostępnych, na których możemy zastosować specjalną maszynę. Ze względu na jej rozmiary i specyfikę budowy nie jest ona w stanie wyczyścić wszystkich zakamarków. Miejsca te zostaną wyczyszczone w dalszej kolejności za pomocą innych narzędzi.

Taras przed czyszczeniemTaras przed czyszczeniem Czyszczenie deski ryflowanejCzyszczenie deski ryflowanej Częściowo wyczyszczona deskaCzęściowo wyczyszczona deska

Cały proces czyszczenia jest zabiegiem długotrwałym, ponieważ każda z zamontowanych na tarasie desek szczotkowana jest wielokrotnie. Spowodowane jest to zalegającymi na ich powierzchni warstwami starego impregnatu (stare powłoki olejowe). Dopiero po usunięciu warstwy wierzchniej maszyna ściąga szary nalot (patynę) zalegający na deskach oraz w szczelinach pomiędzy ryflami.

Następnie przechodzi się do czyszczenia powierzchni trudnodostępnych, takich jak:

  • schody
  • deski czołowe tarasu
  • donice
  • oraz miejsca styku desek tarasowych z elewacją budynku

Miejsca te czyszczone są ręcznie przy użyciu specjalistycznych środków do usuwania starych powłok lakierniczych i olejowych. Natomiast patyna zalegająca w tych miejscach pod powłoką olejową usuwana jest zwykle przy pomocy ręcznej maszyny szczotkującej, preparatu odszarzającego lub w procesie sodowania.

Ręczne doczyszczanie desekRęczne doczyszczanie desek Odszarzanie i mycieOdszarzanie i mycie Efekt po czyszczeniuEfekt po czyszczeniu

Gdy cały proces czyszczenia zarówno łatwo dostępnych, jak i trudno dostępnych miejsc dobiegnie końca przechodzimy do następnego etapu. Na całej powierzchni tarasu nakładany jest środek odszarzający. Zabieg ten ma na celu zminimalizowanie różnic kolorystycznych występujących po zakończonym procesie szczotkowania desek ryflowanych.

Następnie po około 30 minutach pozostałości preparatu oraz inne zabrudzenia zmywane są za pomocą myjki ciśnieniowej. Po tym zabiegu należy odczekać odpowiednią ilość czasu, aby deski wyschły, po czym można przejść do impregnacji (olejowania). Olejowanie tarasu jest już ostatnim etapem prac renowacyjnych i przeprowadzamy go w momencie, gdy taras jest już w pełni suchy.

Efekty czyszczenia deski ryflowanej

Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z przeprowadzonych prac czyszczenia desek ryflowanych u naszych klientów. Na pierwszy plan wysuwa się niezaprzeczalny aspekt estetyczny przeprowadzonej renowacji. Deski odzyskały swój pierwotny kolor, który jest niezwykle nasycony. Efekt taki uzyskano w wyniku wielokrotnego szczotkowania znajdujących się na tarasie desek. Jak widać, taras odzyskał wizualną świeżość oraz bardzo dobrą prezencję.

Galeria zdjęciowa przykładowych renowacji tarasów z deski ryflowanej:

Deska ryflowana BangkiraiDeska ryflowana Bangkirai Klon - deska z ryflamiKlon - deska z ryflami Deska ryflowana Angelim AmorgosoDeska ryflowana Angelim Amorgoso Thermo Jesion Amerykański - deski ryflowaneThermo Jesion Amerykański - deski ryflowane

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani otrzymaniem oferty na tego typu odnawianie tarasu, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 33 483 31 39 bądź 602 240 160 lub 664 815 386, albo e-mailowy na adres: ( biuro@ideagarden.pl).

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony, zgadzasz się na użycie plików cookie. OK