Mechaniczna Renowacja Tarasów Drewnianych Taras jak nowy nawet w przeciągu jednego dnia* Zobacz efekty
Renowacja tarasu
Kompozyt UltraShield Naturale Dotknij i poczuj najbardziej naturalną deskę kompozytową Przeczytaj więcej
UltrashieldNaturale
Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Usługi świadczymy na terenie całego kraju Sprawdź ofertę
Kompleksowy montaż
Softline - Trwały. Ekskluzywny. Niezniszczalny Rewolucyjny system tarasów drewnianych z niewidocznym montażem Dowiedz się więcej
Softline system
Egzotyczne deski fasadowe na Twoją elewację Największa różnorodność gatunków egzotycznych Sprawdź ofertę
Elewacja

308 zrealizowane projekty u inwestorów prywatnych

materiał dziesiątki tysięcy sprzedanych m2 desek tarasowych i elewacji

cały kraj realizujemy zamówienia na terenie całego kraju

602 240 160 masz pytania? skontaktuj się z nami w dogodny dla ciebie sposób

Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Szukasz wykonawcy swojego tarasu? Zapoznaj się z naszą ofertą kompleksowego montażu tarasów. Zobacz ofertę

Maszynowa renowacja tarasów - MRT

I Twój taras może wyglądać jak nowy! Świadczymy usługi MRT Zobacz efekty

Szeroki zasięg działania

Poszukujesz materialu na wykonanie tarasu lub elewacji? Skontatktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób

T: +48 (33) 483 31 39
M: + 48 664 815 386
M: + 48 602 240 160
E: biuro@ideagarden.pl
Zamówienia realizujemy na terenie całego kraju.

Zamów bezpłatne próbki

desek tarasowych lub elewacyjnych Bezpłatnie dostarczymy próbki desek tarasowych i elewacyjnych - wystarczy wypełnić formularz... Wypełnij formularz

Konstrukcja tarasu drewnianego

Wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tarasów zarówno z drewna egzotycznego jak i desek kompozytowych, pozwoliło nam na wyróżnienie trzech podstawowych rodzajów podbudowy pod taras, od których następnie uzależniony jest sposób montażu konstrukcji nośnej. Są to tzw.

  • tarasy ziemne, wykonywane na gruncie (ziemi)
  • tarasy montowane na wylewce betonowej (betonie) z możliwością kotwiczenia się do podłoża oraz bez możliwości kotwiczenie się do podłoża tzw. tarasy pływające

W zależności od panujących u klienta warunków, wykonywana jest odpowiednia konstrukcja nośna pod deski tarasowe.

Konstrukcja tarasu z drewna na gruncie

W większości przypadków tarasy drewniane wykonywane są od "zera", co oznacza, że w miejscu w którym ma on powstać nie ma żadnej podbudowy. W takiej sytuacji zalecamy wykonanie punktowych słupów betonowych, co stanowi szybsze i mniej kosztowne rozwiązanie, niż w przypadku wykonywania wylewki betonowej. W skład konstrukcji tarasu wykonywanego na gruncie wchodzą następujące elementy:

Konstrukcja tarasu na gruncie

- punktowe słupy betonowe wykonywane od podstaw u klienta - odwiert w ziemi poniżej strefy wymrażania tj. na głębokość ok. 0,9m-1,1m, szalunek oraz zalanie betonem - co w odróżnieniu od gotowych elementów (bloczków betonowych) gwarantuje stabilność i trwałość tarasu,

- konstrukcja nośna (kratownica) z drewna egzotycznego składająca się z:

legarów głównych wykonanych z drewna egzotycznego, poziomowanych i mocowanych do wcześniej przygotowanych punktowych słupów betonowych. Legary główne układane są w tym samym kierunku co deski, w odstępach nie przekraczających 1,2m.

kontr-legarów wykonanych z drewna egzotycznego, mocowanych do wcześniej wypoziomowanych legarów głównych, mocowane w przeciwnym kierunku do ułożenia desek

- deski tarasowe, które w przypadku tradycyjnego drewna egzotycznego (mocowanego w sposób widoczny) przykręcane są za pomocą specjalnych, nierdzewnych wkrętów do deski tarasowej typu SPAX-D. W pierwszej kolejności otwór pod śrubę jest nawiercany, dzięki czemu wkręcana śruba nie rozszczepia deski, a następnie frezowany, co umożliwia idealne schowanie się główki w desce. Inaczej kwestia wygląda w przypadku tarasów drewnianych wykonanych w systemie Softline, które umożliwiają niewidoczny montaż desek za pomocą specjalnych, systemowych łączników, gwarantujących stabilność i trwałość tarasu. Również Thermo drewno ma systemy umożliwiające montaż zarówno widoczny jak i ukryty (wszystko w zależności od profilu i gatunku drewna modyfikowanego termicznie).

Po wykonaniu wszystkich prac montażowych, taras zostaje oczyszczony a następnie zaolejowany preparatem do impregnacji drewna - bezbarwnym bądź koloryzującym.

Przeczytaj więcej o budowie tarasu na gruncie:

Budowa tarasu na gruncie - jak to robimy

Taras drewniany na wylewce betonowej

W tym przypadku, w zależności od warunków panujących u klienta, konstrukcja pod deski tarasowe składa się z następujących elementów:

Taras na betonie

- wylewka betonowa lub inna, równie stabilna podbudowa przygotowana przez klienta,

- konstrukcja nośna z legarów wykonanych z drewna egzotycznego, poziomowanych a następnie mocowanych do podłoża,

- deski tarasowe, które przykręcane są za pomocą specjalnych, nierdzewnych wkrętów do deski tarasowej SPAX-D. W pierwszej kolejności otwór pod śrubę jest nawiercany, dzięki czemu wkręcana śruba nie rozszczepia deski, a następnie frezowany, co umożliwia idealne schowanie się główki w desce. W przypadku nielicznych gatunków i profili egzotycznych desek tarasowych oraz thermo drewna istnieje możliwość zastosowania niewidocznego systemu montażu desek tarasowych (bez nawiercania deski)

Po wykonaniu wszystkich prac montażowych, taras zostaje oczyszczony a następnie zaolejowany preparatem do impregnacji drewna.

Ostatnim a jednocześnie coraz popularniejszym rodzajem tarasów są tzw. tarasy drewniane pływające usytuowane na dachach budynków, nad garażami, nad pomieszczeniami mieszkalnymi, czyli w miejscach w których nie ma możliwości kotwiczenia się do podłoża.

Jest to jeden z najtrudniejszych rodzajów podbudowy, który wymaga sporego doświadczenia i wiedzy technicznej, dlatego warto montaż takiego tarasu powierzyć fachowcom.

Konstrukcja pływająca

Istotnym jest fakt, iż o ile podbudowa pod taras jest już przygotowana - czyli odchodzi etap wykonywania wylewki bądź słupków betonowych, o tyle nie ma możliwości zakotwiczenia legarów do podłoża poprzez np. wklejenie prętów gwintowanych, co w znacznym stopniu utrudnia późniejsze poziomowanie konstrukcji nośnej tarasu. Wszelkiego rodzaju odwierty mogłyby uszkodzić izolację, co przyczyniłoby się do przenikania wody opadowej do pomieszczeń znajdujących się poniżej.

W przypadku tarasów pływających, zazwyczaj stosuje się pojedyncze legarowanie z tym, że należy pamiętać iż legar powinien zostać lekko podniesiony i wypoziomowany aby nie tamował on wody opadowej. Do tego celu można zastosować podkładki gumowe bądź podpory regulowane tzw. buzony, o ile oczywiście pozwala na to wysokość pomiędzy podłożem a progiem drzwi tarasowych. Pojedyncze legary należy między sobą pospinać tworząc swego rodzaju drabinkę, co dodatkowo wzmocni i ustabilizuje konstrukcję.

Idealnym rozwiązaniem w przypadku tarasów pływających jest wykonanie kratownicy (legar i kontr legar z drewna egzotycznego), jeżeli różnica poziomów między istniejącą podbudową a progiem drzwi tarasowych na to pozwala. Poziomowanie konstrukcji odbywa się wówczas tak samo jak w przypadku pojedynczego legarowania czyli za pomocą podkładek gumowych bądź podpór regulowanych.

Przeczytaj więcej o budowie tarasu drewnianego na betonie:

Montaż tarasu na wylewce betonowej Budowa konstrukcji pływającej pod taras

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony, zgadzasz się na użycie plików cookie. OK