Mechaniczna Renowacja Tarasów Drewnianych Taras jak nowy nawet w przeciągu jednego dnia* Zobacz efekty
Renowacja tarasu
Kompozyt UltraShield Naturale Dotknij i poczuj najbardziej naturalną deskę kompozytową Przeczytaj więcej
UltrashieldNaturale
Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Usługi świadczymy na terenie całego kraju Sprawdź ofertę
Kompleksowy montaż
Softline - Trwały. Ekskluzywny. Niezniszczalny Rewolucyjny system tarasów drewnianych z niewidocznym montażem Dowiedz się więcej
Softline system
Egzotyczne deski fasadowe na Twoją elewację Największa różnorodność gatunków egzotycznych Sprawdź ofertę
Elewacja

308 zrealizowane projekty u inwestorów prywatnych

materiał dziesiątki tysięcy sprzedanych m2 desek tarasowych i elewacji

cały kraj realizujemy zamówienia na terenie całego kraju

602 240 160 masz pytania? skontaktuj się z nami w dogodny dla ciebie sposób

Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Szukasz wykonawcy swojego tarasu? Zapoznaj się z naszą ofertą kompleksowego montażu tarasów. Zobacz ofertę

Maszynowa renowacja tarasów - MRT

I Twój taras może wyglądać jak nowy! Świadczymy usługi MRT Zobacz efekty

Szeroki zasięg działania

Poszukujesz materialu na wykonanie tarasu lub elewacji? Skontatktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób

T: +48 (33) 483 31 39
M: + 48 664 815 386
M: + 48 602 240 160
E: biuro@ideagarden.pl
Zamówienia realizujemy na terenie całego kraju.

Zamów bezpłatne próbki

desek tarasowych lub elewacyjnych Bezpłatnie dostarczymy próbki desek tarasowych i elewacyjnych - wystarczy wypełnić formularz... Wypełnij formularz

Pielęgnacja drewna naturalnego

Wykonując od lat tarasy z drewna egzotycznego, niejednokrotnie spotykamy się z wątpliwościami naszych klientów, którzy zastanawiają się na czym tak właściwie polega pielęgnacja tarasu. Rozumiejąc Państwa rozterki, postanowiliśmy krótko opisać czym jest konserwacja, jak często należy ją powtarzać oraz jaki wpływ mają warunki atmosferyczne na położone na tarasie drewno. Otóż, jak zapewne Państwo wiecie, drewno jest produktem naturalnym, które w zależności od panujących warunków atmosferycznych kurczy się i rozszerza, czyli "pracuje", przez co ma prawo popękać jak również ulec lekkim odkształceniom.

Tak naprawdę największy wpływ na strukturę drewna naturalnego i jego wygląd mają częste zmiany pomiędzy stanami wilgotności i suchości. Podczas deszczu drewno wchłania wodę i wilgoć przez co zyskuje na swej objętości rozszerzając się, wówczas szczeliny pomiędzy deskami są niemalże niezauważalne, natomiast w okresach suchych spowodowanych nadmiernymi upałami, intensywnym nasłonecznieniem i promieniami UV (głównie latem) drewno wysycha, przez co kurczy się, zmniejsza się szerokość desek, a szczeliny pomiędzy poszczególnymi deskami zwiększają się prze co z 4mm-5mm osiągają nawet wielkość 1cm. Należy przy tym pamiętać iż drewno nie pracuje równomiernie tzn. że nie osiąga on jednakowej szerokości na całej długości deski. Częste zmiany pogodowe typowe dla naszego środkowoeuropejskiego klimatu mogą powodować powstanie pęknięć i lekkich odkształceń materiału, co nie jest wadą materiału, a jedynie jego cecha charakterystyczna, typowa dla produktów naturalnych jakimi niewątpliwie są deski tarasowe z drewna krajowego, europejskiego oraz egzotycznego.

Zarówno drewno egzotyczne jak i thermodrewno z upływem czasu, nie tylko zmienia swoją barwę na ciemniejszą, ale przede wszystkim pokrywa się szarym nalotem zwanym patyną. Proces ten to wynik ciągłego i intensywnego oddziaływania warunków atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg czy promienie UV, które mają niekorzystny wpływ na wierzchnią warstwę drewna naturalnego. W wyniku ich działania, górna warstwa szarzeje stając się pozbawionym koloru materiałem, który co tu dużo mówić, nie prezentuje się zbyt okazale. Widząc tego typu zjawisko, należy jak najszybciej zadbać o pokrycie tarasu. Tak naprawdę wystarczy kilka drobnych zabiegów, które niemalże natychmiast przywrócą dawną świeżość i blask naszego tarasu. Trzeba pamiętać, że nie da się uniknąć patynowienia drewna, proces ten można co najwyżej opóźnić.

Regularne czyszczenie tarasu

Podstawową czynnością, o której nie należy zapominać, jest systematyczne czyszczenie tarasu w postaci zamiatania i odkurzania nagromadzonych na nim zanieczyszczeń. Te jakże prozaiczne czynności, wykonywane w sposób regularny pozwolą Państwu na niezapuszczenie tarasu, a tym samym umożliwią szybszą jego konserwację.

Mycie tarasu

Ważne jest , aby w najtrudniejszym okresie w roku, jakim jest jesień i zima regularnie usuwać nagromadzone liście i śnieg z powierzchni tarasu, co pozwoli na poświęcenie mniejszej ilości czasu na tzw. porządki przed samym procesem olejowania. Czyszczenie tarasu to tak naprawdę dopiero pierwszy etap jego pielęgnacji, kolejnym jest umycie drewna za pomocą myjki ciśnieniowej typu Karcher oraz wyczyszczenie nagromadzonego brudu za pomocą szczotki ryżowej.

Po dokonaniu wyżej wymienionych czynności czyli odkurzeniu tarasu, umyciu go wodą i wyszorowaniu wierzchniej warstwy desek, należy taras spłukać wodą i poczekać aż będzie suchy. Dopiero wówczas można przystąpić do ostatniego etapu pielęgnacji którym jest olejowanie tarasu. Do tego celu, warto stosować produkty renomowanych, a co najważniejsze sprawdzonych firm takich jak chociażby Remmers, który oferuje zarówno oleje bezbarwne jak i koloryzujące.

Konserwacja tarasu czyli olejowanie

Czyszczenie tarasu to tak naprawdę pierwszy etap jego konserwacji, kolejnym jest systematyczne olejowanie, olejem bezbarwnym, jednakże trzeba mieć świadomość iż olej ten nie posiada ochrony przed promieniami UV, dlatego w celu zabezpieczenia tarasu na dłużej polecamy olej koloryzujący z filtrem UV, który również przeznaczony jest do impregnacji i ochrony drewna naturalnego z tą małą różnicą, iż on w odróżnieniu do oleju bezbarwnego nie wydobywa z drewna jego naturalnej barwy, a niejako sam mu ją nadaje.

Regularne olejowanie drewna egzotycznego jak również thermodrewna, pozwala utrzymać na dłużej jego naturalną barwę, bowiem zwykle patyna pojawia się już po kilku miesiącach od instalacji drewna na tarasie, wszystko oczywiście uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych, miejsca lokalizacji tarasu itd.

Olejowanie tarasu

Wszystkim użytkownikom tarasów z drewna naturalnego, zalecamy minimum trzykrotne olejowanie tarasu w ciągu roku (na wiosnę, latem i późną jesienią - gdy temperatura powietrza w nocy nie spada poniżej +5 C) oraz zawsze wtedy, gdy taras w naszym rozumieniu "przestaje wyglądać", tzn. gdy drewno traci swą naturalną, piękną barwę i pokrywa się patyną. Przed użyciem impregnatu należy go dokładnie wymieszać w puszcze, a następnie nałożyć pędzlem typu ławkowiec, cienką warstwę zgodnie z kierunkiem ułożenia desek na tarasie tj. wzdłuż ryfli.

Olejowanie nie jest czynnością skomplikowaną, a tym samy nie wymaga specjalnych umiejętności - wystarczą chęci, bowiem nie ma żadnego ryzyka uszkodzenia tarasu poprzez jego nieprawidłowe olejowanie. Utrudnienie może stanowić jedynie nadmiar oleju, który w łatwy sposób można usunąć poprzez przetarcie powierzchni desek suchą szmatką co gwarantuje uzyskanie równomiernej powłoki.

Brak konserwacji tarasu - konsekwencje

Klienci, którzy zadają pytanie dotyczące prawidłowej konserwacji, pytają nas również co się stanie, gdy przestaną oni dbać o pokrycie swojego tarasu i zapomną o jego olejowaniu.

Deski pokryte patyną

Odpowiedź jest bardzo prosta, otóż drewno, które nie będzie pielęgnowane przez dłuższy okres czasu pokryje się patyną (szarością) w wyniku czego taras będzie wyglądał na stary i zaniedbany.

Ponadto, brak olejowania, a tym samym niedostarczenie drewnu naturalnemu substancji ochronnych zawartych w impregnacie, spowoduje, iż deski naturalne będą bardziej narażone na wszelkiego rodzaju spękania i pracę. Wprawdzie drewno egzotyczne jak również thermodrewno w odróżnieniu do europejskich gatunków drzew, jest kilkukrotnie bardziej wytrzymałe na zbutwienie i będzie służyło przez wiele lat, to decyzja o dłuższym zaprzestaniu konserwacji może doprowadzić do sytuacji, w której z roku na rok coraz trudniej będzie Państwu doprowadzić taras do stanu pierwotnego.

Podsumowując, warto pamiętać o swoim tarasie i poświęcić mu trochę czasu na konserwację, aby móc przez wiele lat cieszyć się jego blaskiem i nienagannym wyglądem.

Renowacja drewnianego tarasu

Dla wszystkich klientów, którzy z różnych przyczyn nie mają czasu i możliwości prawidłowo zadbać o swój taras, polecamy skorzystanie z usługi odnowienia tarasu wykonanej przez naszą firmę.

Renowacja tarasu

Wychodząc na przeciw naszym klientom, szanując ich czas oraz pieniądze, proponujemy Maszynową Renowację Tarasu (MRT) w systemie suchym.  Polega ona na szczotkowaniu drewna za pomocą specjalnej maszyny bez użycia wody i środków chemicznych. Maszyna, którą stosujemy wyposażona została w specjalne szczotki o różnej ziarnistości, które czyszczą nie tylko górną warstwę deski, ale również typowe dla drewna egzotycznego ryfle "wnikając w nie". 

Nowoczesna metoda MRT to rozwiązanie, które w 100% zadowoli każdego klienta, bowiem szczotki usuwają z desek nie tylko patynę, brud czy glony, ale również stare powłoki olejowe, tłuste plamy, oraz zarysowania mechaniczne powstałe w wyniku użytkowania tarasu. Dzięki temu zabiegowi polegającemu na "zeszlifowaniu" z desek minimilimetrów, drewno odzyskuje swój pierwotny kolor i blask, wyglądając niemalże identycznie jak w dniu ukończenia montażu, przez co Państwa taras znów staje się wizytówką domu i ogrodu. Oczywiście po dokładnym wyczyszczeniu tarasu zostaje on umyty, a następnie ponownie zaimpregnowany olejem. Więcej na temat MRT można przeczytać w naszej zakładce "Renowacja tarasu". 

Poczytaj więcej o tarasach drewnianych:

Informacje ogólne Dla kogo drewno ? Koszt tarasu Wycena tarasu Konstrukcja tarasu Renowacja tarasu Zobacz nasze realizacje

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony, zgadzasz się na użycie plików cookie. OK