Mechaniczna Renowacja Tarasów Drewnianych Taras jak nowy nawet w przeciągu jednego dnia* Zobacz efekty
Renowacja tarasu
Kompozyt UltraShield Naturale Dotknij i poczuj najbardziej naturalną deskę kompozytową Przeczytaj więcej
UltrashieldNaturale
Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Usługi świadczymy na terenie całego kraju Sprawdź ofertę
Kompleksowy montaż
Softline - Trwały. Ekskluzywny. Niezniszczalny Rewolucyjny system tarasów drewnianych z niewidocznym montażem Dowiedz się więcej
Softline system
Egzotyczne deski fasadowe na Twoją elewację Największa różnorodność gatunków egzotycznych Sprawdź ofertę
Elewacja

308 zrealizowane projekty u inwestorów prywatnych

materiał dziesiątki tysięcy sprzedanych m2 desek tarasowych i elewacji

cały kraj realizujemy zamówienia na terenie całego kraju

602 240 160 masz pytania? skontaktuj się z nami w dogodny dla ciebie sposób

Sklep internetowy 24/7

Zrób zakupy online
Setki produktów, znane marki, pełna gama akcesoriów. Przejdź do sklepu
Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Szukasz wykonawcy swojego tarasu? Zapoznaj się z naszą ofertą kompleksowego montażu tarasów. Zobacz ofertę

Maszynowa renowacja tarasów - MRT

I Twój taras może wyglądać jak nowy! Świadczymy usługi MRT Zobacz efekty

Szeroki zasięg działania

Poszukujesz materialu na wykonanie tarasu lub elewacji? Skontatktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób

T: +48 (33) 483 31 39
M: + 48 664 815 386
M: + 48 602 240 160
E: biuro@ideagarden.pl
Zamówienia realizujemy na terenie całego kraju.

Zamów bezpłatne próbki

desek tarasowych lub elewacyjnych Bezpłatnie dostarczymy próbki desek tarasowych i elewacyjnych - wystarczy wypełnić formularz... Wypełnij formularz

Pielęgnacja drewna naturalnego

Sprawdź deski tarasowe w naszym sklepie!

Wykonując od lat tarasy z drewna egzotycznego, niejednokrotnie spotykamy się z wątpliwościami naszych klientów, którzy zastanawiają się, na czym tak właściwie polega konserwacja tarasu drewnianego. Rozumiejąc Państwa rozterki, postanowiliśmy krótko opisać, czym jest olejowanie desek tarasowych, jak często należy je powtarzać oraz jaki wpływ mają warunki atmosferyczne na położone na tarasie drewno. Należy wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić mycie tarasu drewnianego i czyszczenie tarasu drewnianego. Otóż jak zapewne Państwo wiecie, drewno jest produktem naturalnym, które w zależności od panujących warunków atmosferycznych kurczy się i rozszerza, czyli „pracuje”, przez co ma prawo popękać, jak również ulec lekkim odkształceniom.

Prawidłowa konserwacja tarasu drewnianego - na czym polega? Tak naprawdę największy wpływ na strukturę drewna naturalnego i jego wygląd mają częste zmiany pomiędzy stanami wilgotności i suchości. Dlaczego więc tak ważna jest prawidłowa konserwacja tarasu drewnianego? Podczas deszczu drewno wchłania wodę i wilgoć, przez co zyskuje na swej objętości rozszerzając się, wówczas szczeliny pomiędzy deskami są niemalże niezauważalne. Natomiast w okresach suchych spowodowanych nadmiernymi upałami, intensywnym nasłonecznieniem i promieniami UV (głównie latem) drewno wysycha, przez co kurczy się, zmniejsza się szerokość desek, a szczeliny pomiędzy poszczególnymi deskami zwiększają się, przez co z 4 mm-5mm osiągają nawet wielkość 1 cm. Z tych powodów tak ważne jest czyszczenie tarasu drewnianego i systematyczne olejowanie desek tarasowych. Należy przy tym pamiętać, iż drewno nie pracuje równomiernie, tzn. nie osiąga ono jednakowej szerokości na całej długości deski. Częste zmiany pogodowe typowe dla naszego środkowoeuropejskiego klimatu mogą powodować powstawanie pęknięć i lekkich odkształceń materiału, co nie jest wadą, a jedynie cechą charakterystyczną drewna, typową dla produktów naturalnych, jakimi niewątpliwie są deski tarasowe z drewna krajowego, europejskiego oraz egzotycznego.

Olejowanie tarasu drewnianego najlepszym sposobem na zapobiegnięcie patynie Zarówno drewno egzotyczne, jak i thermodrewno z upływem czasu nie tylko zmienia swoją barwę na ciemniejszą, ale przede wszystkim pokrywa się szarym nalotem zwanym patyną. Konieczne jest więc pamiętanie o czynnościach takich jak mycie tarasu drewnianego. Proces pokrywania patyną to wynik ciągłego i intensywnego oddziaływania warunków atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg czy promienie UV, które mają niekorzystny wpływ na wierzchnią warstwę drewna naturalnego. W wyniku ich działania, górna warstwa szarzeje, stając się pozbawionym koloru materiałem, który co tu dużo mówić - nie prezentuje się zbyt okazale. Widząc tego typu zjawisko, należy jak najszybciej zadbać o pokrycie tarasu. Tak naprawdę wystarczy kilka drobnych zabiegów, jak np. olejowanie tarasu drewnianego, które niemalże natychmiast przywrócą dawną świeżość i blask naszego tarasu. Trzeba pamiętać, że nie da się uniknąć patynowienia drewna, proces ten można co najwyżej opóźnić. Pomoże w tym z pewnością prawidłowa konserwacja.

Regularne czyszczenie tarasu

Podstawową czynnością, o której nie należy zapominać, jest systematyczne czyszczenie tarasu - zamiatanie i odkurzanie nagromadzonych na nim zanieczyszczeń. Te jakże prozaiczne czynności, wykonywane w sposób regularny pozwolą Państwu na niezapuszczenie tarasu, a tym samym umożliwią szybszą jego konserwację.

Mycie tarasu

Ważne jest, aby w najtrudniejszym okresie w roku, jakim jest jesień i zima, regularnie usuwać nagromadzone liście i śnieg z powierzchni tarasu, co pozwoli na poświęcenie mniejszej ilości czasu na tzw. porządki przed samym procesem, jakim jest olejowanie tarasu. Czyszczenie tarasu to tak naprawdę dopiero pierwszy etap jego pielęgnacji, kolejnym jest mycie tarasu drewnianego za pomocą myjki ciśnieniowej typu Karcher oraz wyczyszczenie nagromadzonego brudu za pomocą szczotki ryżowej.

Olejowanie tarasu - ostatni etap pielęgnacji Po dokonaniu wyżej wymienionych czynności, czyli odkurzeniu tarasu, umyciu go wodą i wyszorowaniu wierzchniej warstwy desek, należy taras spłukać wodą i poczekać aż będzie suchy. Dopiero wówczas można przystąpić do ostatniego etapu pielęgnacji, którym jest olejowanie desek tarasowych. Do tego celu warto stosować produkty renomowanych, a co najważniejsze sprawdzonych firm takich jak chociażby Remmers. Konserwacja tarasu drewnianego może być przeprowadzona za pomocą olejów bezbarwnych lub koloryzujących.

Konserwacja tarasu czyli olejowanie

Czyszczenie tarasu drewnianego to tak naprawdę pierwszy etap jego konserwacji. Następnym jest systematyczne olejowanie desek olejem bezbarwnym, jednakże trzeba mieć świadomość, iż olej ten nie posiada ochrony przed promieniami UV, dlatego w celu zabezpieczenia tarasu na dłużej polecamy olej koloryzujący z filtrem UV, który również przeznaczony jest do impregnacji i ochrony drewna naturalnego z tą małą różnicą, iż on w odróżnieniu od oleju bezbarwnego nie wydobywa z drewna jego naturalnej barwy, a niejako sam mu ją nadaje.

Regularne olejowanie drewna egzotycznego jak również thermodrewna, czyli konserwacja tarasu drewnianego, pozwala utrzymać na dłużej jego naturalną barwę, bowiem zwykle patyna pojawia się już po kilku miesiącach od instalacji drewna na tarasie - wszystko oczywiście uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych, miejsca lokalizacji tarasu itd.

Olejowanie tarasu

Właściwe olejowanie desek tarasu kluczem do jego długowieczności Wszystkim użytkownikom tarasów z drewna naturalnego, zalecamy minimum trzykrotne olejowanie desek w ciągu roku (na wiosnę, latem i późną jesienią - gdy temperatura powietrza w nocy nie spada poniżej +5 C) oraz zawsze wtedy, gdy taras w naszym rozumieniu „przestaje wyglądać”, tzn. gdy drewno traci swą naturalną, piękną barwę i pokrywa się patyną. Przed użyciem impregnatu należy go dokładnie wymieszać w puszce, a następnie nałożyć pędzlem typu ławkowiec, cienką warstwę zgodnie z kierunkiem ułożenia desek na tarasie tj. wzdłuż ryfli. Przed olejowaniem należy pamiętać o etapach, takich jak czyszczenie tarasu drewnianego i mycie.

Olejowanie nie jest czynnością skomplikowaną, a tym samy nie wymaga specjalnych umiejętności - wystarczą chęci, bowiem nie ma żadnego ryzyka uszkodzenia tarasu poprzez jego nieprawidłowe olejowanie. Konserwacja tarasu drewnianego nie będzie źle przeprowadzona, nawet gdy nałożymy nadmiar oleju, który w łatwy sposób można usunąć poprzez przetarcie powierzchni desek suchą szmatką, co gwarantuje uzyskanie równomiernej powłoki.

Brak konserwacji tarasu - konsekwencje

Klienci, którzy zadają pytanie dotyczące tego, jak wygląda prawidłowe olejowanie desek, pytają nas również, co się stanie, gdy przestaną oni dbać o pokrycie swojego tarasu i zapomną o jego konserwacji.

Deski pokryte patyną

Odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż drewno, które nie będzie pielęgnowane przez dłuższy czas, pokryje się patyną (szarością). Mycie tarasu i jego olejowanie jest ważne, inaczej taras będzie wyglądał na stary i zaniedbany.

Konserwacja tarasu musi być regularna Gdy konserwacja zostanie zaprzestana, a tym samym niedostarczane będą drewnu naturalnemu substancje ochronne zawarte w impregnacie, deski naturalne będą bardziej narażone na wszelkiego rodzaju spękania i pracę. Wprawdzie drewno egzotyczne i thermodrewno w odróżnieniu od europejskich gatunków drzew są kilkukrotnie bardziej wytrzymałe na zbutwienie i będą służyły przez wiele lat, to decyzja o dłuższym zaprzestaniu czynności takich jak czyszczenie tarasu drewnianego i olejowanie, może doprowadzić do sytuacji, w której z roku na rok coraz trudniej będzie Państwu doprowadzić taras do stanu pierwotnego.

Podsumowując, konserwacja tarasu drewnianego to czynność, na którą warto poświęcić trochę czasu, aby móc przez wiele lat cieszyć się jego blaskiem i nienagannym wyglądem.

Renowacja drewnianego tarasu

Dla wszystkich klientów, którzy z różnych przyczyn nie mają czasu i możliwości na mycie tarasu drewnianego i olejowanie desek tarasowych, polecamy skorzystanie z usługi odnowienia tarasu wykonanej przez naszą firmę.

Renowacja tarasu

MRT - alternatywny sposób czyszczenia Wychodząc naprzeciw naszym klientom, szanując ich czas oraz pieniądze, proponujemy Maszynową Renowację Tarasu (MRT) w systemie suchym.

Przeczytaj więcej o MRT - Maszynowym Czyszczeniu Tarasu:

Czyszczenie deski tarasowej - jak to robimy

Czyszczenie tarasu taką metodą polega ona na szczotkowaniu drewna za pomocą specjalnej maszyny bez użycia wody i środków chemicznych. Maszyna, którą stosujemy, wyposażona została w specjalne szczotki o różnej ziarnistości, które czyszczą nie tylko górną warstwę deski, ale również typowe dla drewna egzotycznego ryfle „wnikając w nie".

Nowoczesna metoda MRT to rozwiązanie, które w 100% zadowoli każdego klienta. Konserwacja tarasu przeprowadzona w ten sposób jest bardzo dokładna. Szczotki usuwają z desek nie tylko patynę, brud czy glony, ale również stare powłoki olejowe, tłuste plamy oraz zarysowania mechaniczne powstałe w wyniku użytkowania tarasu. Dzięki temu zabiegowi polegającemu na "zeszlifowaniu" z desek minimilimetrów, drewno odzyskuje swój pierwotny kolor i blask, wyglądając niemalże identycznie jak w dniu ukończenia montażu, przez co Państwa taras znów staje się wizytówką domu i ogrodu. Oczywiście po dokładnym wyczyszczeniu zostaje przeprowadzone mycie tarasu, a następnie ponowne olejowanie desek. Więcej na temat MRT można przeczytać w naszej zakładce „Renowacja tarasu".

Poczytaj więcej o tarasach drewnianych:

Informacje ogólne Dla kogo drewno ? Koszt tarasu Wycena tarasu Konstrukcja tarasu Renowacja tarasu Zobacz nasze realizacje

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony, zgadzasz się na użycie plików cookie. OK