308 zrealizowane projekty u inwestorów prywatnych
materiał dziesiątki tysięcy sprzedanych m2 desek tarasowych i elewacji
cały kraj realizujemy zamówienia na terenie całego kraju
602 240 160 masz pytania? skontaktuj się z nami w dogodny dla ciebie sposób
Sklep internetowy 24/7
Maszynowa renowacja tarasów - MRT
Szeroki zasięg działania
Zamów bezpłatne próbki
desek tarasowych lub elewacyjnychSprawdź deski tarasowe w naszym sklepie!
Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych typów tarasów przydomowych, z jakim mamy przyjemność się spotykać w ciągu ostatnich kilku lat. Taras na gruncie charakteryzuje się brakiem jakiejkolwiek podbudowy w miejscu inwestycji. Najlepszym, a zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest budowa tarasu na gruncie opierająca się na punktowych słupach betonowych wykonywanych od podstaw u klienta.
Budowa tarasu na gruncie - na czym polega? Większość klientów nie miała wcześniej styczności z takim rozwiązaniem, dlatego bardzo często słyszymy pytanie, jak takie prace wyglądają w praktyce. Otóż w pierwszej kolejności rozmierzamy taras, wytyczamy jego obrys, a następnie wyznaczamy miejsca, w których mają być wykonane punktowe słupy betonowe.
W kolejnym etapie przystępujemy do wykonywania odwiertów w ziemi na głębokość ok. 0,90m - 1,10m (poniżej strefy przemarzania) za pomocą świdrów ręcznych bądź spalinowych, o ile warunki gruntowe na to pozwalają. Taras na gruncie wymaga, by odwierty przy elewacji wykonywane były zawsze za pomocą świdrów ręcznych celem wyeliminowania ryzyka uszkodzenia elewacji zewnętrznej budynku. W tak powstałych otworach umieszczona zostaje rura PCV (kanalizacyjna) o średnicy 20 cm, która w całości zostają wypełniona betonem, przygotowanym na miejscu inwestycji, jaką jest budowa tarasu na gruncie, przez wykwalifikowaną ekipę. Warto pamiętać, iż do wykonania fundamentów potrzebujemy od klienta dostęp do prądu i wody (najlepiej, jeżeli kran wyprowadzony jest na zewnątrz budynku).
Taras na słupach - budowa W odróżnieniu od gotowych elementów takich jak np. bloczki betonowe, czy kostka brukowa, wykonywana przez nas podbudowa pod taras na gruncie w postaci punktowych słupów betonowych, gwarantuje stabilności i trwałość tarasu przez wiele lat. Po zakończeniu pierwszego etapu budowy, o którym mowa powyżej, słupki betonowe schną około 2 - 3 tygodni. Jest to czas potrzebny na prawidłowe związanie betonu. Jest to również czas, który klienci mogą wykorzystać na zagospodarowanie przestrzeni między słupkami poprzez nawiezienie ziemi (w przypadku wysokich słupków) oraz jej ewentualne ubicie. Budowa tarasu na gruncie, po tym odstępie czasowym, może być bez obaw wznowiona. Można przystąpić do kolejnego etapu prac, czyli właściwego montażu tarasu - na tym etapie potrzebujemy od klientów wyłącznie dostępu do prądu.
To, jak wygląda taras na gruncie i jego początkowa faza budowy, przedstawiają poniższe zdjęcia.
Rozmierzanie tarasu
Wiercenie odwiertów
Zalane słupki betonowe
Następny etap konstrukcji tarasu na słupach Kolejny etap prac to przygotowanie podłoża pod tarasem. Zakres prac obejmuje rozłożenie maty (tkaniny ściółkującej) przeciwko przerastaniu roślinności i przysypanie jej cienką (około 3 cm - 4 cm) warstwą żwiru. Tkanina ma na celu zminimalizowanie ryzyka przerastania chwastów i roślinności między deskami. Trzeba jednak pamiętać, że nasiona roślin - w tym również chwastów - przenoszone są także przez wiatr i ich „zasianie” jest samoistne. W czasie inwestycji, pomimo zastosowanej tkaniny ściółkującej mogą więc pojawić się pojedyncze chwasty (rośliny) pomiędzy deskami. Aby taras na gruncie wyglądał dobrze, należy je we własnym zakresie wyrwać. Po zakończeniu prac ziemnych przechodzimy do budowy konstrukcji nośnej pod deski tarasowe.
Kratownica jako kolejny etap konstrukcji tarasu Konstrukcję nośną tarasu w przypadku podbudowy w postaci punktowych słupów betonowych stanowi kratownica wykonywana z drewna egzotycznego o odpowiedniej gęstości i przekroju. Składa się ona z legarów głównych wykonanych z drewna egzotycznego, poziomowanych i mocowanych w odpowiednim rozstawie do wcześniej przygotowanych punktowych słupów betonowych oraz kontr-legarów wykonanych również z drewna egzotycznego. Budowa tarasu na gruncie wymaga, by mocowano je w odpowiednim rozstawie do uprzednio wypoziomowanych legarów głównych.
Zabezpieczanie miejsca pod tarasem
Poziomowanie konstrukcji
Montaż konstrukcji
Taras na gruncie jest prawie gotowy. Po prawidłowym wypoziomowaniu i montażu konstrukcji nośnej tzw. kratownicy można bez obaw przystąpić do mocowania desek, które przykręcane są do kontr legarów za pomocą specjalnych, nierdzewnych wkrętów typu SPAX-D. Bardzo ważny jest sposób wkręcania śrub, bowiem odbywa się on niejako w dwóch etapach.
Odpowiedni montaż - stabilność i bezpieczeństwo W pierwszej kolejności należy nawiercić otwór pod wkręta, co zagwarantuje, iż wkręcana śruba nie rozszczepi deski, a następnie należy wyfrezować nasadką frezującą otwór, umożliwiający idealne schowanie się główki w desce. Budowa tarasu drewnianego w przypadku nielicznych gatunków i profili desek tarasowych dopuszcza możliwość zastosowania niewidocznego systemu montażu desek tarasowych (system Softline), bez konieczności uprzedniego nawiercania deski. Jednakże warto pamiętać, iż taras na gruncie najlepiej, jeśli jest zbudowany wedle najbardziej sprawdzonych rozwiązań. Takim z pewnością jest montaż drewna w sposób widoczny za pomocą wkrętów, gdyż jako jedyne gwarantują one pełną stabilność tarasu.
Montaż desek na tarasie
Wyrównywanie krawędzi tarasu
Olejowanie tarasu
Po zakończeniu wszystkich prac montażowych, taras jest czyszczony i zazwyczaj myty myjką ciśnieniową typu Karcher, a następnie zabezpieczony olejem bezbarwnym bądź koloryzującym renomowanej firmy Remmers. Budowa tarasu na gruncie jest zakończona po wykonaniu tych wszystkich prac.
Więcej na temat budowy tarasów: