Mechaniczna Renowacja Tarasów Drewnianych Taras jak nowy nawet w przeciągu jednego dnia* Zobacz efekty
Renowacja tarasu
Kompozyt UltraShield Naturale Dotknij i poczuj najbardziej naturalną deskę kompozytową Przeczytaj więcej
UltrashieldNaturale
Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Usługi świadczymy na terenie całego kraju Sprawdź ofertę
Kompleksowy montaż
Softline - Trwały. Ekskluzywny. Niezniszczalny Rewolucyjny system tarasów drewnianych z niewidocznym montażem Dowiedz się więcej
Softline system
Egzotyczne deski fasadowe na Twoją elewację Największa różnorodność gatunków egzotycznych Sprawdź ofertę
Elewacja

308 zrealizowane projekty u inwestorów prywatnych

materiał dziesiątki tysięcy sprzedanych m2 desek tarasowych i elewacji

cały kraj realizujemy zamówienia na terenie całego kraju

602 240 160 masz pytania? skontaktuj się z nami w dogodny dla ciebie sposób

Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Szukasz wykonawcy swojego tarasu? Zapoznaj się z naszą ofertą kompleksowego montażu tarasów. Zobacz ofertę

Maszynowa renowacja tarasów - MRT

I Twój taras może wyglądać jak nowy! Świadczymy usługi MRT Zobacz efekty

Szeroki zasięg działania

Poszukujesz materialu na wykonanie tarasu lub elewacji? Skontatktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób

T: +48 (33) 483 31 39
M: + 48 664 815 386
M: + 48 602 240 160
E: biuro@ideagarden.pl
Zamówienia realizujemy na terenie całego kraju.

Zamów bezpłatne próbki

desek tarasowych lub elewacyjnych Bezpłatnie dostarczymy próbki desek tarasowych i elewacyjnych - wystarczy wypełnić formularz... Wypełnij formularz

Taras drewniany na gruncie (ziemi)

Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych typów tarasów przydomowych z jakim mamy przyjemność się spotykać wciągu ostatnich kilku lat. Charakteryzuje się on brakiem jakiejkolwiek podbudowy w miejscu inwestycji. W takiej sytuacji najlepszym, a zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem są punktowe słupy betonowe wykonywane od podstaw u klienta.

Taras drewniany na gruncie

Większość klientów nie miała wcześniej styczności z takim rozwiązaniem, dlatego bardzo często słyszymy pytanie, jak takie prace wyglądają w praktyce. Otóż w pierwszej kolejności rozmierzamy taras, wytyczamy jego obrys a następnie wyznaczamy miejsca w których mają być wykonane punktowe słupy betonowe.

W kolejnym etapie przystępujemy do wykonywania odwiertów w ziemi na głębokość ok. 0,90m - 1,10m (poniżej strefy przemarzania) za pomocą świdrów ręcznych bądź spalinowych, o ile warunki gruntowe na to pozwalają. Odwierty przy elewacji wykonywane są zawsze za pomocą świdrów ręcznych celem wyeliminowania ryzyka uszkodzenia elewacji zewnętrznej budynku. W tak powstałych otworach umieszczona zostaje rura PCV (kanalizacyjna) o średnicy 20 cm, która w całości zostają wypełniona betonem, przygotowanym na miejscu inwestycji przez wykwalifikowaną ekipę. Warto pamiętać iż do wykonania fundamentów potrzebujemy od klienta dostęp do prądu i wody (najlepiej jeżeli kran wyprowadzony jest na zewnątrz budynku).

W odróżnieniu do gotowych elementów takich jak np. bloczki betonowe, czy kostka brukowa, wykonywana przez nas podbudowa w postaci punktowych słupów betonowych, gwarantuje stabilności i trwałość tarasu przez wiele lat. Po zakończeniu pierwszego etapu budowy, o którym mowa powyżej, słupki betonowe schną około 2 - 3 tygodni. Jest to czas potrzebny na prawidłowe związanie betonu. Jest to również czas, który klienci mogą wykorzystać na zagospodarowanie przestrzeni między słupkami poprzez nawiezienie ziemi (w przypadku wysokich słupków) oraz jej ewentualne ubicie. Po tym odstępie czasowym, można bez obaw przystąpić do kolejnego etapu prac czyli właściwego montażu tarasu - na tym etapie potrzebujemy od klientów wyłącznie dostęp do prądu.

Poniższe zdjęcia przedstawiające początkową fazę budowy tarasu na ziemi.

Rozmierzanie tarasuRozmierzanie tarasu Wiercenie odwiertówWiercenie odwiertów Zalane słupki betonoweZalane słupki betonowe

Kolejny etap prac to przygotowanie podłoża pod tarasem. Zakres prac obejmuje rozłożenie maty (tkaniny ściółkującej) przeciwko przerastaniu roślinności i przysypanie jej cienką (około 3 cm - 4 cm) warstwą żwiru. Tkanina ma na celu zminimalizowanie ryzyka przerastania chwastów i roślinności między deskami. Trzeba jednak pamiętać, że nasiona roślin w tym również chwastów przenoszone są także przez wiatr i ich "zasianie" jest samoistne, dlatego pomimo zastosowanej tkaniny ściółkującej mogą się pojawić pojedyncze chwasty (rośliny) pomiędzy deskami, które należy we własnym zakresie wyrwać. Po zakończeniu prac ziemnych przechodzimy do budowy konstrukcji nośnej pod deski tarasowe.

Konstrukcję nośną tarasu w przypadku podbudowy w postaci punktowych słupów betonowych stanowi kratownica wykonywana z drewna egzotycznego o odpowiedniej gęstości i przekroju. Składa się ona z legarów głównych wykonanych z drewna egzotycznego, poziomowanych i mocowanych w odpowiednim rozstawie do wcześniej przygotowanych punktowych słupów betonowych oraz kontr-legarów wykonanych również z drewna egzotycznego, mocowanych w odpowiednim rozstawie do uprzednio wypoziomowanych legarów głównych.

Zabezpieczanie miejsca pod tarasemZabezpieczanie miejsca pod tarasem Poziomowanie konstrukcjiPoziomowanie konstrukcji Montaż konstrukcjiMontaż konstrukcji

Po prawidłowym wypoziomowaniu i montażu konstrukcji nośnej tzw. kratownicy można bez obaw przystąpić do mocowania desek, które przykręcane są do kontr legarów za pomocą specjalnych, nierdzewnych wkrętów typu SPAX-D. Bardzo ważny jest sposób wkręcania śrub, bowiem odbywa się on niejako w dwóch etapach.

W pierwszej kolejności należy nawiercić otwór pod wkręta, co zagwarantuje iż wkręcana śruba nie rozszczepi deski, a następnie należy wyfrezować nasadką frezującą otwór, umożliwiający idealne schowanie się główki w desce. W przypadku nielicznych gatunków i profili desek tarasowych, istnieje możliwość zastosowania niewidocznego systemu montażu desek tarasowych (system Softline), bez konieczności uprzedniego nawiercania deski, jednakże warto pamiętać iż najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż drewna w sposób widoczny za pomocą wkrętów, gdyż jako jedyne gwarantują one pełną stabilność tarasu.

Montaż desek na tarasieMontaż desek na tarasie Wyrównywanie krawędzi tarasuWyrównywanie krawędzi tarasu Olejowanie tarasuOlejowanie tarasu

Po zakończeniu wszystkich prac montażowych, taras jest czyszczony i zazwyczaj myty myjką ciśnieniową typu Karcher, a następnie zabezpieczony olejem bezbarwnym bądź koloryzującym renomowanej firmy Remmers.

Więcej na temat budowy tarasów:

Budowa taras na betonie Montaż tarasu pływającego

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony, zgadzasz się na użycie plików cookie. OK