Mechaniczna Renowacja Tarasów Drewnianych Taras jak nowy nawet w przeciągu jednego dnia* Zobacz efekty
Renowacja tarasu
Kompozyt UltraShield Naturale Dotknij i poczuj najbardziej naturalną deskę kompozytową Przeczytaj więcej
UltrashieldNaturale
Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Usługi świadczymy na terenie całego kraju Sprawdź ofertę
Kompleksowy montaż
Softline - Trwały. Ekskluzywny. Niezniszczalny Rewolucyjny system tarasów drewnianych z niewidocznym montażem Dowiedz się więcej
Softline system
Egzotyczne deski fasadowe na Twoją elewację Największa różnorodność gatunków egzotycznych Sprawdź ofertę
Elewacja

308 zrealizowane projekty u inwestorów prywatnych

materiał dziesiątki tysięcy sprzedanych m2 desek tarasowych i elewacji

cały kraj realizujemy zamówienia na terenie całego kraju

602 240 160 masz pytania? skontaktuj się z nami w dogodny dla ciebie sposób

Kompleksowy montaż tarasów z drewna i kompozytu Szukasz wykonawcy swojego tarasu? Zapoznaj się z naszą ofertą kompleksowego montażu tarasów. Zobacz ofertę

Maszynowa renowacja tarasów - MRT

I Twój taras może wyglądać jak nowy! Świadczymy usługi MRT Zobacz efekty

Szeroki zasięg działania

Poszukujesz materialu na wykonanie tarasu lub elewacji? Skontatktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób

T: +48 (33) 483 31 39
M: + 48 664 815 386
M: + 48 602 240 160
E: biuro@ideagarden.pl
Zamówienia realizujemy na terenie całego kraju.

Zamów bezpłatne próbki

desek tarasowych lub elewacyjnych Bezpłatnie dostarczymy próbki desek tarasowych i elewacyjnych - wystarczy wypełnić formularz... Wypełnij formularz

Konstrukcja tarasu kompozytowego

Wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tarasów zarówno z drewna egzotycznego jak i desek kompozytowych, pozwoliło nam na wyróżnienie trzech podstawowych rodzajów podbudowy pod taras, od których następnie uzależniony jest sposób montażu konstrukcji nośnej. Są to tzw.

  • tarasy ziemne, wykonywane na gruncie (ziemi)
  • tarasy montowane na wylewce betonowej (betonie) z możliwością kotwienia się do podłoża lub bez tej możliwości -  tzw. tarasy pływające

W zależności od panujących u klienta warunków, wykonywana jest odpowiednia konstrukcja nośna pod deski tarasowe.

Konstrukcja tarasu z kompozytu na ziemi (gruncie)

Zazwyczaj tarasy kompozytowe wykonywane są od podstaw, co oznacza, że w miejscu w którym ma on powstać nie ma żadnej podbudowy. W takiej sytuacji zalecamy wykonanie punktowych słupów betonowych, co stanowi szybsze i mniej kosztowne rozwiązanie, niż w przypadku wykonywania wylewki betonowej. W skład konstrukcji tarasu wykonywanego na ziemi wchodzą następujące elementy: 

Tarasy drewniane

- punktowe pale betonowe wykonywane od podstaw u klienta - odwiert w ziemi poniżej strefy wymrażania, szalunek oraz zalanie betonem - co w odróżnieniu od gotowych elementów (bloczków betonowych) gwarantuje stabilność tarasu, 

- konstrukcja nośna (kratownica) z drewna egzotycznego bądź systemowych profili aluminiowych w skład których wchodzą:

legary główne wykonanych z drewna egzotycznego bądź profili aluminiowych, poziomowanych i mocowanych do wcześniej przygotowanych punktowych słupów betonowych, 

kontr-legary wykonane z drewna egzotycznego bądź profili aluminiowych, mocowanych do wcześniej wypoziomowanych legarów głównych,

- deski kompozytowe, które mocowane są do legarów za pomocą specjalnych, niewidocznych łączników. Należy pamiętać, że każdy producent deski kompozytowej ma swoje, systemowe klipy, które nie są kompatybilne z innymi. 

- elementy wykończeniowe w postaci kompozytowych zaślepek, aluminiowych listw wykończeniowych, listw PCV w kolorze deski itp. - w zależności od wybranego kompozytu (Twinson bądź Rehau) oraz wybranej serii desek kompozytowych (komorowe czy pełne)

Przeczytaj więcej o budowie tarasu kompozytowego na ziemi:

Budowa tarasu z kompozytu na ziemi - jak to robimy

Taras kompozytowy na wylewce betonowej

W zależności od panujących u klienta warunków, konstrukcja pod kompozytowe deski tarasowe składa się z następujących elementów: 

Tarasy drewniane

- wylewka betonowa lub inna, równie stabilna podbudowa przygotowana przez klienta,

- konstrukcja nośna z legarów wykonanych z drewna egzotycznego, kompozytu bądź profili aluminiowych poziomowanych a następnie mocowanych do podłoża - zazwyczaj pojedyncze legarowanie w związku z niewielką różnicą wysokości pomiędzy betonem a progiem drzwi wejściowych na taras.

- deski tarasowe, które mocowane są do konstrukcji za pomocą specjalnych, systemowych łączników oczywiście w sposób niewidoczny (brak ingerencji w strukturę deski) 

Po zakończeniu prac montażowych, taras zostaje oczyszczony a następnie umyty myjką ciśnieniową zgodnie z zaleceniami producenta desek kompozytowych.

Ostatnim, a jednocześnie coraz popularniejszym rodzajem tarasów są tzw. kompozytowe tarasy pływające. Usytuowane są one zazwyczaj na dachach budynków, nad garażami, nad pomieszczeniami mieszkalnymi, czyli w miejscach, w których nie ma możliwości kotwienia się do podłoża. W miejscach tych występuje ogromne zagrożenie naruszenia hydroizolacji co spowodowałoby podmakanie lub nawet zalewanie pomieszczeń znajdujących się pod poszyciem tarasu.

Jest to jeden z najtrudniejszych rodzajów podbudowy, który wymaga sporego doświadczenia i wiedzy technicznej, dlatego warto montaż takiego tarasu powierzyć fachowcom. 

Kompozyt na tarasie

Istotnym jest fakt, iż o ile podbudowa pod taras jest już przygotowana - czyli odchodzi etap wykonywania wylewki bądź słupków betonowych, o tyle nie ma możliwości zamocowania konstrukcji nośnej do podłoża, co w znacznym stopniu utrudnia późniejsze poziomowanie tarasu. Wszelkiego rodzaju "odwierty" mogłyby uszkodzić izolację, co przyczyniłoby się do przenikania wody opadowej do pomieszczeń znajdujących się poniżej. 

W przypadku tarasów pływających, zazwyczaj stosuje się pojedyncze legarowanie z tym, że należy pamiętać iż legar powinien zostać lekko podniesiony i wypoziomowany,  aby nie tamował wody opadowej. Do tego celu można zastosować podkładki gumowe bądź systemowe podpory regulowane tzw. buzony, o ile pozwala na to wysokość pomiędzy podłożem a progiem drzwi tarasowych. Pojedyncze legary z drewna egzotycznego, kompozytu bądź aluminium należy między sobą pospinać tworząc swego rodzaju drabinkę, co dodatkowo wzmocni i ustabilizuje konstrukcję pod deskami.

Idealnym rozwiązaniem w przypadku tarasów pływających jest wykonanie kratownicy (legar i kontr legar z drewna egzotycznego bądź aluminium), jeżeli oczywiście różnica poziomów między istniejącą podbudową a progiem drzwi tarasowych na to pozwala. Poziomowanie konstrukcji odbywa się tak samo jak w przypadku pojedynczego legarowania czyli za pomocą podkładek gumowych bądź systemowych podpór regulowanych. Do tak przygotowanej konstrukcji nośnej następnie instalowane są deski za pomocą niewidocznych klipów.

Przeczytaj więcej o budowie tarasu z kompozytu na gotowym podłożu:

Montaż na wylewce betonowej z możliwością kotwienia Budowa konstrukcji pływającej pod taras

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony, zgadzasz się na użycie plików cookie. OK