308 zrealizowane projekty u inwestorów prywatnych
materiał dziesiątki tysięcy sprzedanych m2 desek tarasowych i elewacji
cały kraj realizujemy zamówienia na terenie całego kraju
602 240 160 masz pytania? skontaktuj się z nami w dogodny dla ciebie sposób
Sklep internetowy 24/7
Maszynowa renowacja tarasów - MRT
Szeroki zasięg działania
Zamów bezpłatne próbki
desek tarasowych lub elewacyjnychSprawdź deski kompozytowe na taras w naszym sklepie!
Wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tarasów z deski kompozytowej oraz z drewna egzotycznego pozwoliło nam na wyróżnienie trzech podstawowych rodzajów podbudowy pod taras, od których następnie uzależniony jest sposób montażu konstrukcji nośnej. Są to tzw.
W zależności od panujących u klienta warunków, wykonywana jest odpowiednia konstrukcja tarasu z kompozytu.
Istnieje wiele korzyści z tarasów kompozytowych. Mogą one dodawać piękna i wartości do domu, a także mogą być wykorzystywane do celów praktycznych, takich jak ogrodnictwo lub przyjmowanie gości. Tarasy kompozytowe są mało wymagające i łatwe w pielęgnacji, co czyni je popularnym wyborem dla zapracowanych właścicieli domów.
Zazwyczaj taras kompozytowy wykonywany jest od podstaw, co oznacza, że w miejscu, w którym ma on powstać nie ma żadnej podbudowy. W takiej sytuacji zalecamy wykonanie punktowych słupów betonowych, co stanowi szybsze i mniej kosztowne rozwiązanie, niż w przypadku wykonywania wylewki betonowej. W skład konstrukcji tarasu z kompozytu wchodzą następujące elementy:
- punktowe pale betonowe wykonywane od podstaw u klienta – odwiert w ziemi poniżej strefy wymrażania, szalunek oraz zalanie betonem – co w odróżnieniu od gotowych elementów (bloczków betonowych) gwarantuje stabilność tarasu,
- konstrukcja nośna (kratownica)z drewna egzotycznego bądź systemowych profili aluminiowych, w skład których wchodzą:
legary główne wykonanych z drewna egzotycznego bądź profili aluminiowych, poziomowanych i mocowanych do wcześniej przygotowanych punktowych słupów betonowych,
kontr-legary wykonane z drewna egzotycznego bądź profili aluminiowych, mocowanych do wcześniej wypoziomowanych legarów głównych,
- deski kompozytowe na taras, które mocowane są do legarów za pomocą specjalnych, niewidocznych łączników. Należy pamiętać, że każdy producent deski kompozytowej ma swoje, systemowe klipy, które nie są kompatybilne z innymi.
- elementy wykończeniowe w postaci kompozytowych zaślepek, aluminiowych listw wykończeniowych, listw PCV w kolorze deski itp. - w zależności od wybranego kompozytu (Twinson, UltraShield bądź TorroTimber) oraz wybranej serii desek kompozytowych (komorowe czy pełne)
Przeczytaj więcej o budowie tarasu kompozytowego na ziemi:
Budowa tarasu z kompozytu na ziemi - jak to robimy
W zależności od panujących u klienta warunków, konstrukcja pod taras z deski kompozytowej składa się z następujących elementów:
- wylewka betonowalub inna, równie stabilna podbudowa przygotowana przez klienta,
- konstrukcja nośnaz legarów wykonanych z drewna egzotycznego, kompozytu bądź profili aluminiowych poziomowanych a następnie mocowanych do podłoża – zazwyczaj pojedyncze legarowanie w związku z niewielką różnicą wysokości pomiędzy betonem a progiem drzwi wejściowych na taras.
- deski kompozytowe na taras, które mocowane są do konstrukcji za pomocą specjalnych, systemowych łączników oczywiście w sposób niewidoczny (brak ingerencji w strukturę deski)
Po zakończeniu prac montażowych taras kompozytowy zostaje oczyszczony, a następnie umyty myjką ciśnieniową zgodnie z zaleceniami producenta desek kompozytowych.
Pływające tarasy z kompozytu - budowa Ostatnim, a jednocześnie coraz popularniejszym rodzajem tarasów są tzw. tarasy z kompozytu pływające. Usytuowane są one zazwyczaj na dachach budynków, nad garażami, nad pomieszczeniami mieszkalnymi, czyli w miejscach, w których nie ma możliwości kotwienia się do podłoża. W miejscach tych występuje ogromne zagrożenie naruszenia hydroizolacji co spowodowałoby podmakanie lub nawet zalewanie pomieszczeń znajdujących się pod poszyciem tarasu z deski kompozytowej.
Jest to jeden z najtrudniejszych rodzajów podbudowy, który wymaga sporego doświadczenia i wiedzy technicznej, dlatego warto montaż takiego tarasu powierzyć fachowcom.
O czym warto pamiętać podczas montażu? Istotnym jest fakt, iż o ile podbudowa pod taras kompozytowy jest już przygotowana - czyli odchodzi etap wykonywania wylewki bądź słupków betonowych, o tyle nie ma możliwości zamocowania konstrukcji nośnej do podłoża, co w znacznym stopniu utrudnia późniejsze poziomowanie desek kompozytowych. Wszelkiego rodzaju „odwierty” mogłyby uszkodzić izolację, co przyczyniłoby się do przenikania wody opadowej do pomieszczeń znajdujących się poniżej.
Taras z deski kompozytowej - jak wzmocnić jego konstrukcję? W przypadku tarasów kompozytowych pływających, zazwyczaj stosuje się pojedyncze legarowanie z tym że należy pamiętać, iż legar powinien zostać lekko podniesiony i wypoziomowany, aby nie tamował wody opadowej. Do tego celu można zastosować podkładki gumowe bądź systemowe podpory regulowane tzw. buzony, o ile pozwala na to wysokość pomiędzy podłożem a progiem drzwi tarasowych. Pojedyncze legary z drewna egzotycznego, kompozytu bądź aluminium należy między sobą pospinać tworząc swego rodzaju drabinkę, co dodatkowo wzmocni i ustabilizuje konstrukcję z desek kompozytowych.
Kratownica ustabilizuje konstrukcję całego tarasu Idealnym rozwiązaniem w przypadku tarasów z deski kompozytowej pływających jest wykonanie kratownicy (legar i kontr legar z drewna egzotycznego bądź aluminium), jeżeli oczywiście różnica poziomów między istniejącą podbudową a progiem drzwi tarasowych na to pozwala. Poziomowanie konstrukcji odbywa się tak samo, jak w przypadku pojedynczego legarowania, czyli za pomocą podkładek gumowych bądź systemowych podpór regulowanych. Do tak przygotowanej konstrukcji nośnej następnie instalowane są deski kompozytowe – za pomocą niewidocznych klipów.
Przeczytaj więcej o budowie tarasu z kompozytu na gotowym podłożu:
Montaż na wylewce betonowej z możliwością kotwienia Budowa konstrukcji pływającej pod taras